Právě jste zde: Home » Aktuality » Od Nového roku je povinnost vlastnit PENB
Úterý, 19 Lis 2019

Od Nového roku je povinnost vlastnit PENB

Tisk PDF

Od 1. 1. 2013 mají majitelé zákonnou povinnost při prodeji budovy či ucelené části budovy stejně tak jako při pronájmu celé budovy vlastnit Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB).

Počínaje 1. lednem 2013 totiž mají majitelé budov i bytových jednotek (odborně ucelených částí budov) při prodeji svých nemovitostí povinnost vlastnit tzv. Průkaz energetické náročnosti budovy - PENB. Je to dokument, kterým se výpočtově hodnotí spotřeba energie budovy. Počítá se spotřeba energie na vytápění, ale také energie na ohřev teplé vody, umělé osvětlení a případně i energie na vzduchotechniku či chlazení. Grafické vyjádření celkových výsledků se nazývá energetický štítek.

„Na trhu s nemovitostmi může od 1. 1. 2013 nastat neřízený chaos,“ říká Ing. Petr Vlášek, člen dozorčí rady Realitní komory České republiky (RK ČR). PENB může zpracovávat pouze energetický specialista vedený v seznamu ministerstva průmyslu a obchodu a těchto specialistů je oproti statisícům prodávaných nemovitostí velice málo. Vyvstává tak otázka, zda se reálně stihne vytvořit PENB pro každou prodávanou budovu či bytovou jednotku, o pronájmu rodinných či bytových domů nemluvě. PENB totiž majitel podle vyhlášky musí vlastnit již v momentě jakékoliv marketingové propagace prodávané či pronajímané nemovitosti. Cílem má totiž být informovanost spotřebitelů (kupujících) o energetické náročnosti prodávané či pronajímané nemovitosti, stejně tak jako např. u nákupu ledničky.

RK ČR by chtěla pro své členy vybrat opravdu silného partnera, abychom zájemci byli schopni tuto službu v návalu tisíce objednávek včas zajistit. Vlastníkům budov totiž hrozí pokuta až 100.000 Kč, pakliže nebudou při prodeji či pronájmu svého majetku PENB fyzicky vlastnit. Prodávajícím ucelených částí budov (např. bytových jednotek) hrozí pokuta do výše 50.000 Kč.

 

Zdroj: Realitní komora ČR

 

4