Právě jste zde: Home » Aktuality » Co je to energetický štítek budovy
Úterý, 19 Lis 2019

Co je to energetický štítek budovy

Tisk PDF

Povinnost označovat nové domy energetickými štítky platí od začátku letošního roku. Pro stávající budovy budou štítky postupně povinné mezi lety 2015 až 2019.

Co přesně znamená pojem energetický štítek? Zjednodušeně řečeno se jedná o označení „kvality budovy“ vzhledem ke spotřebě energie. V podstatě funguje na podobném principu jako štítek, který známe u praček či ledniček se stupni A až G. Písmeno A značí nejnižší spotřebu, tedy nejlepší hospodaření s energiemi a písmeno G znamená přesný opak.

Energetické štítky jsou povinné pro stavitele a vlastníky nových budov. Rovněž musí být označena každá nemovitost, která je určená k prodeji, pronájmu či přestavbě. Platí jak pro rodinné nebo bytové domy, tak i pro komerční nemovitosti, jako jsou například kancelářské budovy.

V případě prodeje nebo pronájmu je rozhodující datum podpisu smlouvy o pronájmu či prodeji - po prvním lednu 2013 lze tyto činnosti provádět pouze se štítkem. V případě přestavby musíte o štítek požádat před stavebním rozhodnutím.

Povinnost mít štítek

Ne všechny nemovitosti ale štítky musí mít. Týká se to hlavně staveb s plochou menší než padesát metrů čtverečních, rekreačních chat a chalup, které neslouží k pronájmu, budov určených pro náboženské účely a v některých případech budov v památkových rezervacích či památkových zónách.

Zájemce o získání energetického štítku se musí obrátit na autorizovaného energetického specialistu. I když je štítek povinný, stát negarantuje poplatek za zpracování žádosti. Cenu si tak určují poradci sami. Většinou se pohybuje v rozmezí tisíců až desetitisíců korun podle velikosti, typu budovy i dokumentace, kterou je nutné mít k dispozici. Pokud dokumentaci nemáte, je nutná návštěva technika, který celkovou cenu může zvýšit o 50 až 100 procent. Obecně lze říci, že ceny pro byty do 100 m2 se pohybují kolem tří tisíc korun, rodinný dům vyjde na šest tisíc korun. Za komerční objekty je suma ještě vyšší.

Pozor na pokuty! Sankce za neoznačení budovy mohou dosáhnout až sto tisíc korun. V prvním čtvrtletí letošního roku by ale inspektoři měli být benevolentní a spíše než vybírat pokuty budou s energetickými štítky radit.

Pokud nedojde ke změně dané nemovitosti (např. k rekonstrukci), platnost štítku je deset let.

 

Zdroj : novinky.cz

4